Rayiç değer fark bedeli (pert farkı) nedir?

Aracınızla karıştığınız bir kaza neticesinde sigorta şirketleri tazminat ödemesi yaparken aracın onarılabilir olup olmamasına bakarlar. Aracın onarılması mümkün ise onarım bedeli, onarılması mümkün değil ise aracın rayiç bedeli ödenir.

Peki rayiç değer nedir ve nasıl hesaplanır?

Rayiç değer kısaca aracınızın ikinci el piyasasındaki emsal araçlara göre belirlenen ortalama değeridir. Aracın onarılmasının mümkün olmaması ya da ekonomik olmaması halinde sigorta şirketleri aracın rayiç değeri üzerinden ödeme yaparlar. Bu durumda eksper vasıtası ile aracın rayiç değeri ve sovtaj (hurda) bedeli tespit edilir. Belirlenen rayiç değer üzerinden sigorta şirketi tarafından tazminat ödemesi yapılır.

Rayiç değer farkı nedir? Sigorta şirketleri, aracınızın rayiç değerini bazen gerçek değerinden düşük belirlediği durumlar söz konusu olabilir. Bu durumda aracınızın gerçek değeri ile sigorta şirketinin ödediği ya da ödemeyi teklif ettiği rayiç değer arasında farklılık söz konusudur. Kısaca rayiç değer farkı ya da pert farkı olarak adlandırılan bu durumda mağdur ya da sigortalı olarak aradaki farkı yine sigorta şirketinden talep etme hakkınız bulunmaktadır.

Rayiç değer fark bedeli, uzman bir eksper tarafından belirlenir ve yine alanında uzman bir avukat tarafından takip edilmesi gerekir. Yargısal süreçte alınan bilirkişi raporu ile aracınızdaki rayiç değer farkı tespit edilir ve tarafınıza ödenmesine hükmedilir.

MEF Hasar olarak biz, bu sürecin her aşamasında sizinle beraberiz. Tazminat bedelinin eksiksiz olarak ödenmesi için her türlü danışmanlık hizmeti tarafımızca verilmektedir.

Bu konuda iletişim bilgilerimiz üzerinden iletişime geçebilirsiniz.