Kusur tespiti ve değişimi

Aracınız ile bir kazaya karıştınız ve olması gerekenden daha fazla bir kusur oranı ile karşı karşıya kaldınız, peki bu durumu değiştirmek mümkün müdür? Evet, mümkündür.

Kaza neticesinde kusur oranları kazaya karışan sürücülerin beyanları esas alınarak kolluk kuvvetlerince veya SBM tarafından belirlenmektedir. Bu süreçte bazen sürücülerin kendilerini yeterince ifade edemedikleri hallerde ya da beyanların yanlış yorumlanması durumunda kusur oranları hatalı olarak belirlenebilir. Hatalı kusur oranı, tazminat haklarınızın eksik ödenmesi başta olmak üzere sigorta priminizin yükselmesi ve benzeri pek çok olumsuz sonuç doğurmaktadır. Bu sebeple kusur oranlarının yeniden değerlendirilmesini talep etme hakkınız mevcuttur.

Kusur değişimi, alanında uzman trafik bilirkişisinden alınacak bir görüş ve uzman bir avukatın süreci yönetmesi ile ancak gerçekten olumlu sonuç alınabilecek son derece teknik bir konudur. Yargı sürecinde alınacak bilirkişi raporu ile gerçek kusur oranları tespit edilecektir. Değişen yeni kusur oranları ile eksik ödenen hasar ve değer kaybı bedellerini almak mümkün olup sigorta priminiz de bu orana göre yeniden değerlendirilecektir.

MEF Hasar olarak biz, kusur değişimi söz konusu olan trafik kazalarında tüm sürecin profesyonelce yönetilmesinde daima yanınızdayız.

Bu konuda iletişim bilgilerimiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.